HTML

Fiatalok közéleti-politikai reflexiói

A blogot néhány fiatal, műkedvelő barát hozta létre azzal a szándékkal, hogy az aktuális politikai-közéleti-társadalmi kérdésekre, problémákra reflektáljon. Az írásokban kizárólag a saját véleményünket jelenítjük meg.

Friss topikok

Címkék

adó (1) agyarország (1) Alaptörvény (1) Alkotmánybíróság (2) államosítás (1) Anonymous (1) átnevezés (1) ATV (1) Bajnai Gordon (2) bank (1) Bayer Zsolt (1) belpolitika (9) beruházás (2) beszédek (1) BM (1) Bornai Tibor (1) Budai Gyula (2) Csatáry (1) Csatáry László (1) demokrácia (4) Deutsch Tamás (1) diktatúra (2) dinnye kartell (1) Egyenes beszéd (1) előregisztráció (1) elvándorlás (1) EU (1) EU/IMF (1) Európai Bíróság (1) Európai Unió (1) évértékelő (1) felsőoktatás (8) Fidelitas (1) Fidesz (22) Fidesz-KDNP (1) fogadási csalás (1) földtörvény (2) Fortinbras (1) gazdaság (6) gazdasági növekedés (1) Gazdasági Versenyhivatal (1) Gelléri Andor Endre (1) Giró-Szász András (1) Gyöngyösi Márton (1) György (1) Gyurcsány Ferenc (1) Hoffmann Rózsa (1) Hofmann Rózsa (1) ifj. Lomnici Zoltán (1) IMF (2) ingatlanadó (1) internet (1) Jobbik (6) Kálmán Olga (1) KDNP (4) kiadások (1) KIM (1) koalíció (1) kormány (1) kormányrendelet (1) korrupció (1) Kósa Lajos (1) KövérLászló (1) Kövér László (1) közélet (8) Közgép (1) közösség (1) közpénz (1) köztévé (1) Kubatov-lista (1) külföld (1) külpolitika (1) kultúra (1) Kuncze Gábor (1) Lengyel Tibor (1) LMP (1) m1 (1) Magyarország (1) Magyarország alaptörvénye (1) magyar fiatalok (1) Magyar Hírlap (1) Matolcsy (1) matolcsyzmus (3) Matolcsy György (8) Mesterházy Attila (1) Milla (1) minisztériumok (1) MNB (1) MTVA (1) multik (1) mutyigyár (1) művészet (1) nemzeti együttműködés (1) Népszabadság (1) NER (1) netadó (1) NGM (2) Novák Előd (1) nyilatkozatok (2) oktatás (1) oligarcha (1) oligarchák (4) Orbán Ottó (1) Orbán Viktor (15) országgyűlés (1) Parlament (1) parlament (1) plágium (1) politika (27) politka (1) Polt Péter (1) Puch (1) regisztráció (1) rezsim (1) Rogán Antal (3) Schmitt Pál (1) Semjén (1) Semjén Zsolt (1) Simicska (1) sport (1) Szájer József (1) Szegedi Csanád (2) szociális konzultáció (1) tanácsadók (1) tandíj (2) TEK (1) Tersánszky Józsi Jenő (1) Torgyán József (1) tranzakciós adó (1) ügyészség (1) unorthodox (1) unortodox (2) vadászfegyver (1) választás (1) választási jog (1) választási regisztráció (1) választási törvény (1) Váradi András (1) Varga Mihály (1) versenyképesség (1) Vidékfejlesztési Minisztérium (1) VM (1) Vona Gábor (1) zsidó (4) Zsolt (1) Címkefelhő

2012.07.24. 20:19 eruditor

Ellenforradalom?!

Nemzet(i) vezetőnk a KDNP-vel való egyeztetés után a mai napon a Fidelitas vezetőivel és tagjaival tárgyalt. Mondott érdekes és kevésbé érdekes dolgokat: ezek közül szemezgetek néhányat, különös tekintettel az oktatási rendszer kérdésében elhangzottakra.

Orbán, beszédét a Fidelitas történelmi szerepével kezdte, példákat állítva a megjelentek elé, hogy a Fidelitasból messzire lehet jutni, lásd Rogán Antal, vagy Cser-Palkovics András pályáját. „A Fidelitas kis akarattal, bátorsággal a következő két évben annyit mehetne előre, olyan befolyásra tehetne szert és olyan eredményeket érhetne el, amennyit - normális történelmi időkben -  tíz-tizenöt év alatt sem biztos, hogy tudna” – mondta Orbán. A feladat adott: a Fidelitas vezetőinek, tagjainak két évük van, hogy közelebb kerüljenek Simicska Lajos, vagy Nyerges Zsolt köreihez – akkor biztosan meglesz a „befolyás” és nem maradnak el az „eredmények” sem.

Az oktatási rendszerrel kapcsolatban sokat beszélt a miniszterelnök, frissen végzett egyetemi hallgatóként, illetve tanulmányaimat folytatva jelenleg is az oktatási rendszer tagjaként érdeklődve olvastam a ma elhangzottakat. A kormányfő a Fidelitas tagjai előtt sem cáfolta önmagát: a „dakota” jellegű frázisokba („a kocsi megelőzi a lovat”) ágyazott populista szólamok egyszerre értelmezhetetlenek és vérlázítóak. Részletezem, hogy mire is gondolok. Az oktatási rendszerrel kapcsolatban a kormány forradalmat vív, de „ellenforradalmi kísérletek” zajlanak, bár Orbán szerint ez normális: „ha van forradalom, akkor van ellenforradalom is”. Habár teljesen zavaros ez az ellenforradalmi hasonlat, azért engedtessék meg értelmeznem: a (fülke)forradalom kormánya pont ugyanolyan gátlástalan és durva módon „verte le” az oktatási ellenforradalmat, mint a történelmi példából merített rendszer emberei. Olyan országban, olyan rendszerben, amelyben az oktatási törvény kidolgozásánál, meghozásánál az ellenzéknek és az oktatási szervezeteknek (de még a koalíciós partnernek is!) véleménye nem ér semmit, ellenforradalomról beszélni nem csak zavaros, de súlyosan képmutató is. 

A kormányfő szerint az oktatási rendszert át kell alakítani. (Tegyük gyorsan hozzá: a jogállami rendszer átalakítása után ez már jóval egyszerűbb feladat.) Hogy milyen módon, és miért, arra néhány konkrétumot említenék az elhangzottakból. Orbán szerint a diploma ma nem ér semmit, mert a friss diplomások nem rendelkeznek olyan tudással, amilyent a munkáltatók elvárnak. Már a felvetéssel sem értek egyet, de a kormány megoldási javaslata sem mutatja a pozitív változtatást. Egyes szakok megnyirbálásából, az állami férőhelyek drasztikus csökkentéséből, a tanári óraszámok emeléséből, az elbocsátásokból, nem vagyok biztos abban, hogy a biztosabb tudás és a magasabb arányú elhelyezkedés következik. A nap egyik csúcspontja, a kijelentés, mely szerint: „a tandíj ellensége vagyok.” Ezt inkább nem kommentálnám. Azt viszont annál inkább, hogy Orbán szerint a megoldás a helyzetre, egy 30(!) éves lejáratú hitel (diákhitel), amelyből a felsőoktatás hallgatója tudja magának finanszírozni az egyetemista éveket. Lehet, hogy én vagyok a bolond, de a kormányfő egy részről folyamatosan a „nagytőke”, a bankrendszer ellen beszél (ami hitelez), másrészről a hitelcsapdába esettek megsegítéséről, most pedig harminc éves lejáratú hitelfelvételt emleget. Most, akkor hogy is van ez? Továbbá: „a melós fiatalokkal törődni kell.” Könnyfakasztó mondat, a probléma csak az, hogy az iskolalátogatási kötelezettség leszállítása 16 évre nem biztos, hogy a törődést, sokkal inkább az elbutítást segíti elő.

A végszó legyen ez a gyöngyszem: „öt-hat év múlva nagy tömegben jönnek majd vissza Magyarországra azok a fiatalok, akik korábban külföldre mentek pénzt keresni (…).

Ezt azért megnézném…   

2 komment · 1 trackback

Címkék: oktatás politika felsőoktatás Fidesz Fidelitas


A bejegyzés trackback címe:

https://dehaviszont.blog.hu/api/trackback/id/tr434675857

Trackbackek, pingbackek:

Trackback: Mandiner blogajánló 2012.07.25. 09:18:01

Ezt a posztot ajánlottuk a Mandiner blogajánlójában.

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

gaius.baltar 2012.07.25. 17:05:27

Friss hír, hogy Szabó Máté ombudsman visszavonatná a keretszámokat, többek között az Alkotmánybíróság egy korábbi határozatára hivatkozva, ugyanis azt kifogásolja, hogy a létszámkeretet nem a jogszabályi rendelkezéseknek megfelelően állapították meg.

index.hu idézet: "Az ombudsman szerint a kormányhatározat megalkotása a jogállamiság, valamint a jogbiztonság elvével és ezen keresztül a művelődéshez való joggal összefüggő visszásságokat okozott – tették hozzá."

Emellett egy korábbi jogszabályt (törvényt) is sért a kormány, mely szerint az előző évihez képest maximum +/- 10%-ot változhat a keretlétszám, ugyanakkor az idei szabályozásban van ahol 93, illetve 98%-os eltérés is tapasztalható a tavalyihoz képest.

Bár ... mint tudjuk az Alkotmánybíróság által jogerősen (!) kihírdetett "eredmény" se számít a Vezírnek, egy egyszerű "akkor is marad" mondattal újabb "tockost és sallert" kiosztva mindenkinek, marad minden a régiben.

Emellett már csak érdekesség, hogy a Vezír, aki a piac igényeit fürkészi árgus szemekkel, nem tárgyal se a munkavállalókkal, se a munkaadókkal (hogy ne is említsem, hogy megszűntette pillanatok alatt az OÉT-et).

Szerencsére jó hír, hogy a mai nap a munkavállalók és a munkaadók szövetsége közös fórumot hozott létre, hogy így tudjanak tárgyalni, ha már ennek hivatalos fóruma nem maradt - emellett nem röstelkedtek bírálni mindkét oldalról emiatt a kormányt - mondhatni jogosan.

gaius.baltar 2012.07.25. 17:16:55

Kiegészítésként (idézet az index.hu-ról):

".... Ezt Szabó Máté kérdésére az oktatásért felelős államtitkár is elismerte, ugyanakkor ezzel összefüggésben a kormány stratégiai céljainak megvalósítására hivatkozott – közölte az ombudsman hivatala.

Hozzátették: az alaptörvény külön is rögzíti, hogy a jogszabályok mindenkire, így az állami szervekre nézve is kötelezőek. Az Alkotmánybíróság a hallgatói létszámkeretre vonatkozó szabályozása kapcsán alkotott határozatának értelmében törvénysértő az olyan jogalkotás, amikor nem a megalkotására felhatalmazó jogszabály rendelkezéseinek megfelelően határozzák meg egy alacsonyabb szintű norma tartalmát."

Újfent bizonyítja a kormány, hogy rájuk se az Alkotmány (ma már Alaptörvény, nem véletlenül), se jogszabályok, törvények nem vonatkoznak .... ugyanakkor bőszen igyekeznek másokkal betartatni (főleg saját rendelkezéseiket) azokat.
süti beállítások módosítása