A múlt héten kezdte el tárgyalni a magyar országgyűlés a választási jog elő regisztrációhoz kötését. Szemernyi kétség se legyen senkiben, a Fidesz autokratikus, hatalommániás, gátlástalan módon, de leginkább félelemből meg is fogja ezt szavazni.
Természetesen ennek a lépésnek is vannak előzményei. Az egyik a Fidesz drasztikus népszerűség csökkenése, a másik pedig, hogy az egypártrendszerhez vezető utat már 2011 őszén-telén elkezdte kiövezni a kormánykoalíció – mégpedig a választójogi törvény számukra kedvező átvariálásával.
A tavaszi közvélemény kutatások alapján megállapítható, hogy a kormánypártok az elmúlt két évben elvesztették a támogatóik felét. A biztos pártválasztók körében 25 %-kal csökkent a támogatottságuk, ez azért nagyon magas szám. A sorozatos gazdasági hibák, és az ezt ágyazó antidemokratikus lépések lassan minden Fidesz-szimpatizánst érintenek valamilyen módon, s ez meglátszik a százalékok változásán. Az a tény pedig, hogy a népszerűségi indexen Mesterházy Attila megelőzi Orbán Viktort, néhány éve még hihetetlennek tűnt volna.
Emlékezhetünk rá, hogy ezt a törvényjavaslatot komolyan előkészítette a kormányzó hatalom, maga a törvény csak a csúcs. Kezdve azzal, hogy átrajzolták az egyéni választókerületeket úgy, hogy ha aszerint rendezték volna a 2002-es és a 2006-os választásokat, akkor a Fidesz nyert volna. Olcsó, de ügyes trükk. Továbbá eltörölték a 2. fordulót, ami a visszalépések miatt a mindenkori ellenzék egyik legfontosabb eszköze az egyéni körzetek megnyeréséhez; ehhez kapcsolódik, hogy a mandátum immár egyszerű többséghez van kötve. Az egész rendszer fejetlenségét és hozzá nem értését Kósa Lajos bizonyította a minap, amikor Karácsony Gergellyel folytatott vitájában ezeket az átalakításokat tévesen elemezte, aminek „csupán” az a pikantériája, hogy a mandátum egyszerű többséghez kötéséről szóló törvényjavaslatot ő maga nyújtotta be…
Nem beszéltünk még arról sem, hogy a jelölőcédulák számát felemelték, az összegyűjtés idejét lecsökkentették. Nyilván ezt egy Kubatov-listákkal rendelkező párt nem fogja megérezni, de egy kisebb, demokratikus párt igen. Már ez is elég jel arra, hogy a cél egy olyan választás megrendezése, ahol az ellenzéki pártoknak, és főleg a most szerveződő, még bizonytalan bázisú szerveződéseknek, mozgalmaknak a lehető legkevesebb esélye legyen. Így néz ki egy demokrácia, nemde? Illetve még egy összetevő: szavazati jog adása a határon túli magyaroknak. Nyilván ez a helyzet is a rezsimnek kedvez, hiszen ők tették meg ezt a szívességet külhoni honfitársainknak.
Ezeknek az antidemokratikus lépéseknek a csúcsa az elő regisztrációs törvény. A fejetlenséget hűen jelzi a már említett Kósa-féle vita, amelyen fogalma nem volt Debrecen polgármesterének a törvény főbb pontjairól, több ízben is egyetemi hallgatók mondták be a helyes választ a törvényjavaslattal kapcsolatban. Szájer József szintén tudatlanságáról tett tanúbizonyságot, a KDNP benn sem volt a parlamentben a törvény vitájakor, de ne legyen kétsége senkinek: habár nagy az ellenállás, ezt a törvényjavaslatot is lenyomja a parlament torkán az Orbán-rezsim.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.