A Belügyminisztérium csütörtökön, mindenféle előzetes jelzés nélkül, azonnali hatállyal megszüntette a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) és a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) szervezett bűnözés elleni egységeit, illetve az NNI gazdaságvédelmi főosztályát. Mindezt jogutód nélküli megszűntetéssel tette, ez az átszervezés közel 420 embert érint, akiket sokként ért ez a hirtelen, mindenféle indoklás nélküli felmondás.
Pintér Sándor belügyminiszter a Népszabadság egyik számában (július 7.) arról számolt be, hogy lesznek személyi és szervezeti változások, átalakítások a rendőrségnél, de ezek nem feltétlenül állnak majd ok-okozati kapcsolatban a közelmúltban kirobbant korrupciós üggyel. A rendőrség átszervezésének meghatározó célja az ORFK stratégiai és operatív tevékenységének szétválasztása - írta korábban a BM.
Mára pedig kiderült, hogy a BRFK szervezett bűnözés elleni egységeit a készenléti rendőrség kötelékeibe osztották be.
Ezen nyilatkozatok, illetve az átszervezés megvalósítása sok komoly (valószínűleg megválaszolatlan) kérdést vet fel.
Kezdjük talán a személyi állománnyal:
A BRFK szervezett bűnözés elleni egységeibe rendkívül nehéz, soklépcsős úton lehet csak bekerülni.
A sok átvilágítás mellett kellő tapasztalattal kell bírnia a munkavállalónak, illetve az osztályvezetőknek (és egyéb vezetőknek) maximálisan megbízható embert szabad csak alkalmaznia. Emellett kimondottan a témának megfelelő SZAKképzést kapnak, mely tudást csakis a sok éves gyakorlattal a hátuk mögött tudják csak kamatoztatni.
Ezt a már összeszokott, együtt, közösen dolgozó egységet robbantotta most szét a BM, és nem is tervez újat indítani helyette. Ezen elbocsájtásokkal a BM (természetesen a kormány) a kollektív bűnösség elvét alkalmazza a munkavállalóknál, ami hogy is mondjam … nem teljesen fair.
Folytatva az összeolvasztás magyarázatával, „szükségességével”:
A készenléti rendőrség és a szervezett bűnözés elleni osztály összeolvasztásának se látom az értelmét. Ugyanis korábban a BM azt közölte, hogy „a rendőrség átszervezésének meghatározó célja az ORFK stratégiai és operatív tevékenységének szétválasztása.” Mely ez esetben számos tekintetben sántít.
A készenléti rendőrség ugyanis operatív egység, kvázi az akciócsoport, míg a szervezett bűnözés elleni osztály stratégiai, tehát nyomozó. Ennél fogva nem értem, hogy is van a 2 „megközelítési mód” szétválasztva? Érthetetlen ötletek, ezer sebből vérző válaszok, tele logikai bukfencekkel, pont, ahogy megszoktuk. A szakmaiság felett diadalmaskodik a hozzá nem értés, a politikai haszon.
Illetve felvetődik a kérdés: ha ezen speciális osztályokat, melyek csakis a szervezett bűnözés felszámolásával foglalkoztak, jogutód nélkül megszűntetik, akkor kik fogják továbbvinni a nyomozást?
Természetesen erre is hallottunk egetverően buta választ: „A felszámolt osztályok feladatait a rendőrség más szervezeti egységei veszik át”
A szigorúan szakmai alapok alapján kiválasztott, többszörösen átvilágított, munkájukat csakis ennek a feladatnak szentelő, maximálisan a legnagyobb tudással rendelkező, összehangolt emberek, egységek helyett szétaprózódott, a területen abszolút nem jártas személyek között, ki tudja milyen módon folyik majd a munka, illetve a munkafázisok „össszedolgozása”, az információ átadások. Ugyanis ne feledjük el: több, különböző, egymástól elkülönülő osztályokra kerülnek az ügyek (egyes fázisai), nem beszélve arról, hogy az ott dolgozóknak abszolút nincs semmilyen rálátása a témára, semmiféle szakmai képzésben, vagy gyakorlatban nem részesültek.
Ez a NER, az ésszerű(tlen) ötletek kavalkádja: Tisztán látható, hogy jobban jártunk az átszervezéssel, nem igaz?
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.