"A szociális konzultáció utolsó papíralapú kérdőíveit is megsemmisítették pénteken a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság (NAIH) határozatának megfelelően. Jóri András volt adatvédelmi biztos szerint továbbra is jogellenes a szociális konzultációval kapcsolatos adatkezelés, meg kell semmisíteni a visszaküldők adatbázisát.
Péterfalvi Attila, a hatóság elnöke az érintett hulladékfeldolgozó üzem gyáli telephelyén kifejtette: miután lezárult a szociális konzultáció kérdőíveinek feldolgozása, a Közigazgatási és Elektronikus Közszolgáltatások Központi Hivatala (KEK KH) 45 napos határidőt kapott a papíralapú kérdőívek megsemmisítésére, és ez vasárnap lejár. A NAIH elnöke hangsúlyozta: a kérdőívek, valamint az adatok további kezelésére vonatkozó hozzájárulások utolsó adagjának megsemmisítésével párhuzamosan minden elektronikus dokumentumot helyreállíthatatlanul és visszavonhatatlanul törölnek a hivatal számítógépeiről. "
Őszinte leszek… Nem töltöttem ki egyetlen egy szociális konzultációs ívet se, és ennek több oka is van. Egyrészt pofátlan szemfényvesztésnek tartom azt, hogy olyan kérdéseket tesz fel, amiről a kormány már rég törvényi szinten döntött, ergo mégsem kéri ki „előzetesen” a véleményünket, nem beszélve arról, mennyire megvezetett, csűrt-csavart, mesterkélt módon vannak megfogalmazva eme kérdések.
Másrészt nem járulok hozzá egy újabb, most már hivatalosan is országos szintű „Kubatov-lista” felállításához, ugyanis a konzultációs íveket azonosító számmal látták el, ami több szempontból is aggályos és … törvénytelen, erkölcsi, illetve politikai szempontból egyértelműen elítélendő.
Erkölcstelen, ugyanis az iktatószám alapján egyértelműen sérül az anonim véleménynyilvánításhoz való jog (csak hogy ne említsem még egyszer, hogy az „előleg” véleménykérés valójában utólagos), illetve, hogy erre nincs felhívva a figyelme a konzultációs ív kitöltőjének, eme részt „el mismákolják”.
Az erkölcstelen vetülete mellett ugyanakkor törvénytelen is, mivel ezen konzultációs ívek „szerkesztettsége” sérti a már előbb említett anonim véleménynyilvánításhoz való jogot.
Nem beszélve arról, hogy szigorúan tilos bármely pártnak, rendőrségnek, állami szervezetnek összekapcsolt adatbázist létrehoznia, fenntartania, illetve bármilyen politikai vagy vallási hovatartozásával kapcsolatos adatokat nyilvántartania.
Ezen konzultációs íveknek köszönhetően pedig a Fidesz (és a kormány) épp ilyen összekapcsolt adatbázisokat hoz létre, megalapozva egy országos lefedettségű „Kubatov-lista” létrehozását.
Péterfalvi Attila, akinek elméletben függetlennek kellene lennie, és az emberek érdekeit kellene védenie, foggal körömmel harcolt a kormány harcos katonájához méltóan azért, hogy ne kelljen megsemmisíteni a konzultációs íveket, és így továbbra is megtarthassák az adatbázisukat.
Szerencsére Jóri András volt adatvédelmi biztos sikerrel, bírósági ítélettel megtorpedózta ezt a tervet, ugyanakkor egyenlőre csak félsikerrel. Ugyan a bírósági ítélet tartalmazza, hogy az elektronikusan nyilvántartott példányokat is meg kell semmisíteni, a kormány eleddig nem hajlandó ebben a kérdésben kötélnek állni, és nem lenne meglepő, hogyha be is adná a derekát, lenne egy „backup” vagyis biztonsági mentése a fájlokról … saját célokra.
Péterfalvi Attila következő gondolatmenete sem teljesen érthető számomra:
„… minden elektronikus dokumentumot helyreállíthatatlanul és visszavonhatatlanul törölnek a hivatal számítógépeiről.”
„A feldolgozás során visszaállíthatatlanul el kellett választani a kérdőívekre adott válaszokat a kitöltő személyétől. Ez megtörtént, így a válaszok most már csak statisztikai adatokként jelennek meg, valamint a nemzeti konzultációs nyilvántartásban rendelkezésre állnak az ehhez hozzájárulásukat adó polgárok adatai" – emelte ki Péterfalvi Attila.
Én úgy emlékszem, hogy a Fidesz kategorikusan cáfolta, hogy bárkit is tudnának az azonosító szám alapján azonosítani, az csak a posta számára nyújtott segítséget a postázás folyamatában. Minden olyan nemű nyilatkozat, hogy a kérdőíveket személyekhez tudnák társítani pusztán üres vádaskodás.
Illetve ha minden elektronikus dokumentumot végérvényesen és visszavonhatatlanul törölnek a számítógépekről, hogy maradhat fent „statisztikai adat” illetve a hozzájárulásukat adó polgárok adatai (a nemzeti konzultációs nyilvántartásban)?
Bár úgy vélem, valahol ezen válasz is olyan magasságokban (illetve „minőségben”) van, mint Orbán minapi nyilatkozata: „Az összefogás nem szándék kérdése, hanem erő kérdése. Ez nem zárja ki a konzultációt, a vitát és a demokráciát, de kell egy központi összefogás, ami az ország történelmi tapasztalataiból is levonható”.
Ezek után nem csodálkozik az ember Péterfalvi Attila kinevezésén, az összes ombudsman elmozdításán, a bírák kirúgásán, a Médiatanács Fidesz-sajtóosztájjá minősítésén ... ugyanis ezt hívják úgy: az ERŐ dominanciája, mivel megtehetem, meg is teszem.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.